استپ قارچی

استپ قارچی یک شستی اضطراری

شستی ها به لحاظ کاربرد در دو دسته عملگر عادی و عملگر قارچی قرار می گیرند. عملگرهای عادی دارای یک قاب در حول دکمه خود هستند. برای فرمان های عادی مورد استفاده قرار می گیرند به صورتیکه کاربر برای تحریک شستی عادی باید کمی دقت کند و دکمه آن را فشار دهد. اما استپ قارچی برای فرمان های اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد. ازاینرو دارای ظاهری متفاوت است. در این مطلب با استپ قارچی یا شستی قارچی آشنا می شویم.

استپ قارچی در فرمان قطع

به منظور اعمال یک فرمان سریع و اضطراری از استپ قارچی استفاده می شود. نام آن به دلیل شباهت ظاهری به قارچ تعیین گردیده است. در مواقعی که در یک خط تولید یا یک دستگاه صنعتی نیاز به توقف سریع وجود دارد معمولا از کلید امرجنسی بهره برده می شود. استپ قارچی زیر مجموعه شاسی های امرجنسی قرار می گیرد.

شکل ظاهری شستی قارچی با دیگر شستی ها و کلیدها تفاوت زیادی دارد علت آن سهولت و تسریع فرمان دادن به این کلید میباشد. شستی قارچی از نظر ظاهری بدون قاب، بزرگ و دارای برجستگی می باشد. روش استفاده از آن ایجاد فشار یا ضربه دست روی استپ قارچی برای اعمال فرمان توقف و رها کردن آن است. البته برجستگی آن باعث می شود که حتی اگر یک شی به سمت آن پرتاب شود عملگر آن تحریک شده و خط تولید یا دستگاه متوقف می شود. زمان مورد نیاز کلید قارچی برای اجرای فرمان توقف در بیشترین حالت سه میلی ثانیه می باشد.

شستی قارچی

راه اندازی مجدد

همان طور که بیان شود استپ قارچی برای توقف اضطراری دستگاه به کار میرود رود. برای راه اندازی مجدد خط تولید یا دستگاه نیاز به فرمان دوباره از سوی اپراتور است. از نظر راه اندازی مجدد استپ ماشروم در دو گروه زیر قرار دارد

  • معمولی
  • قفل شو

استپ قارچی معمولی

در شاستی اضطراری معمولی بعد از اینکه عملگر آن تحریک شد و فرمان قطع اجرا شد خود عملگر به حالت اولیه باز می گردد. اگر با نیروی دست تحریک شده باشد با رها کردن دست عملگر به حالت اولیه باز میگردد. این شستی قارچی در داخل خود دارای فنر های می باشد که بعد از تحریک شدن توسط اپراتور به حالت اولیه خود باز میگردد. بازگشتن به حالت اولیه به معنای راه اندازی دوباره دستگاه نیست.

استفاده در موارد غیر ضروری

درست است که استپ قارچی با رنگ قرمز بسیار رایج است. اما با توجه به استفاده آن در موارد غیرضروری در رنگ های متفاوتی تولید و بازار ارائه شده است.

مدار کنترل با دو دست

یکی از مواردی که در آن از شستی قارچی یا کلید معمولی غیر قفل شو و با رنگ غیر قرمز استفاده میشود مدار کنترل با دو دست است. معمولاً این شستی در فاصله بیشتری از دستگاه یا ماشین قرار دارد تا اپراتور به منظور حفظ ایمنی نزدیک به دستگاه نباشد. فاصله دو شستی قارچی نیز به اندازه‌ای است که نتوان با یک دست هر دو را تحریک نمود.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با متال سوئیچ: متال سوئیچ

استپ قارچی قفل شو

در استپ قارچی قفل شو ایمنی بیشتری در نظر گرفته شده است. این استپ پس از تحریک عملگر آن و فشرده شدن دکمه در همان حالت باقی می ماند. به عبارتی دیگر نیروی دست هم که از روی آن برداشته شود باز هم فشرده می ماند. به منظور بازگشتن به حالت اولیه کلید امرجنسی به سه نوع زیر تقسیم می شود.

چرخشی

در استپ قارچی قفل شو چرخشی پس تحریک عملگر برای آزادسازی بایستی عمگر آن چرخانده شود. بر روی عمگر فلش هایی وجود دارد که جهت چرخش به منظور آزاد سازی را نشان می دهد.

کششی

در استپ قارچی قفل شو کششی پس تحریک عملگر برای آزادسازی بایستی عمگر آن به سمت بیرون کشیده شود.

دارای سوئیچ

در شستی اضطراری قفل شو سوئیچ دار پس تحریک عملگر برای آزادسازی بایستی از یک کلید یا سوئیچ استفاده شود. این به معنای اینست که هر کسی نمی تواند خط را دوباره راه اندازی کند. تنها کسی که دارای کلید است می تواند پس از رفع عیب و اطمینان از ایمنی شستی را به حالت اولیه بازگرداند.

شستی قارچی سوئیچ دار

اعلام سیگنال

با تحریک استپ قارچی و توقف خط تولید یا دستگاه نیاز به آگاهی دیگران و اعلام هشدار وجود دارد. برای این منظور کلید قارچی در دو حالت زیر هشدار را اعلام می کند

  • ایجاد صوت
  •  ایجاد نور

منبع:

شستی قارچی

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید