انواع لامپ UV

انواع لامپ UV کدامند؟

لامپ UV به لامپی گفته می شود که توانایی تولید و انتشار اشعه فرابنفش را دارد و انواع لامپ UV با توجه به کاربرد و موارد استفاده آن به چهار مدل اصلی تقسیم بندی می شوند که کاربرد لامپ UV در هر نوع آن با نوع دیگر کاملا متفاوت می باشد. پس از مطالعه این مطلب شما با چهار مدل از انواع لامپ UV آشنا خواهید شد.

جهت خريد يا استعلام قيمت فروش انواع لامپ UV با دفتر فروش شرکت بازرگانی فرتاک تماس حاصل فرمایید:

انواع لامپ UV فلورسنت

لامپ فلورسنت که در واژه انگلیسی به نام Fluorescent lamp  شناخته می شود، یکی از انواع لامپ UV می باشد که به لامپ مهتابی نیز معروف است. لامپ فلورسنت نوعی لامپ UV بوده که به کمک بخار جیوه و با استفاده از خاصیت فلورسانس باعث تولید نور می شود. اساس کار این لامپ به این صورت بوده که انرژی الکتریسیته اعمال شده به لامپ باعث گرم شدن گاز آرگون و یا نئون داخل لامپ می شود و این عمل سبب تبخیر جیوه درون لامپ UV شده و پس از برخورد الکترون های آزاد با بخار جیوه طی فرایندی سبب آزاد شدن اشعه فرابنفش از بخار جیوه می گردد. پس از آزاد شدن اشعه فرابنفش و برخورد آن با لایه فسفری که سطح درونی لامپ مهتابی را پوشانده این نور به صورت سفید رنگ نمایان می شود.

لامپ UVA

یکی دیگر از انواع لامپ UV، لامپ UVA می باشد و  همانطور که از نام گذاری آن پیداست این لامپ در کلاس A لامپ UV قرار دارد. لامپ UVA اشعه فرابنفش را با طول موج بین 320 الی 400 نانومتر منتشر می کند. این مدل از انواع لامپ UV دارای یک فیلتر بنفش که این فیلتر یا بر روی لامپ و یا درون بدنه شیشه ای آن قرار می گیرد و اساس کار آن به این صورت است که این لامپ UV اکثر نور تولیدی را مسدود می کند و در نهایت یک نور بنفش ملایم تولید می شود. به طور مختصر کاربرد این مدل از انواع لامپ UV در بخش های پزشکی، داروسازی، بانک ها، جلوه های ویژه در صنعت سینما، تست اسکناس و انواع سنگ های قیمتی می باشد. ساخت لامپ UV معمولا نیاز به دستگاه های مخصوصی دارد.

انواع لامپ UV

لامپ UVB

از دیگر انواع لامپ UV نیز می توان به لامپ UVB اشاره نمود که این لامپ در کلاس B لامپ UV قرار می گیرد. این نوع لامپ نور فرابنفش را با طول موج 290 الی 320 منتشر می کند. اساس کار آن مانند لامپ UVA بوده با این تفاوت که از این لامپ برای درمان برخی از مشکلات و بیماری های پوستی و رفع لکه های ایجاد شده بر روی پوست استفاده می شود.

انواع لامپ UVC

یکی دیگر از انواع لامپ UV، لامپ UVC بوده که این نوع از لامپ در گروه آخر یعنی گروه C لامپ UV قرار می گیرد. این لامپ اشعه فرابنفش را با طول موج 100 الی 280 نانومتری منتشر می کند. لامپ UVC که به لامپ میکروب کش نیز معروف می باشد نحوه کار آن بسیار شبیه به لامپ فلورسنت بوده با این تفاوت که درون این لامپ از لایه فسفر استفاده نشده است. کاربرد این لامپ از انواع لامپ UV به عنوان از بین برنده میکروب ها و گندزدایی می باشد به این علت که لامپ UVC اشعه فرابنفش را با طول موج کوتاه تولید کرده و همین امر سبب اختلال در DNA میکروب و باکتری ها می گردد همچنین در برخی از موارد از این لامپ UV برای تصفیه آب صنعتی نیز استفاده می شود.

منابع:

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید