انواع درایو در اتوماسیون صنعتی

اینورتر یا درایو چیست ؛ چه نقشی در اتوماسیون صنعتی دارد؟

اینورتر یا درایو چیست؟ درایو روش جدید راه اندازی الکتروموتورها است. در بسیاری از موارد از کنتاکتورها در راه اندازی الکتوروموتور استفاده می گردد اما امروزه اینورتر یا درایو در راه اندازی موتور و پس از راه اندازی در کنترل دور و ولتاژ و … قابلیت های زیادی برای کاربر فراهم می کند. لازم به ذکر است که درایو با اینورتر متفاوت هستند ولی در صنعت معمولا به درایو اینورتر هم گفته می شود. نام های دیگری که برای درایو به کار برده می شود VFD،  FC، VVVF و … است. خرید یا استعلام قیمت فروش انواع اینورتر یا درایو از گروه فرتاک:

جهت خريد يا استعلام قيمت فروش انواع اینورتر یا درایو با دفتر فروش شرکت بازرگانی فرتاک تماس حاصل فرمایید:

انواع اینورتر یا درایو چیست ؟

الکتروموتور به تنهایی توانایی کنترل دور را ندارد. از این رو هدف اولیه در اختراع اینورتر (درایو) تغییر دور موتور بود. تغییر دور موتور یکی از نیازهای مهم در انواع پروسه های صنعتی می باشد از این رو اینورتر در اتوماسیون صنعتی جایگاه ویژه ای دارد.

درایوها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • درایو های AC
 • درایوهای DC

تفاوت های درایو AC و DC

خرید و فروش درایو

 • درایو DC قیمت و هزینه های نگهداری بالاتری نسبت به درایو AC دارد. علت اصلی آن هم کاربرد کم و گرانتر بودن موتور های DC نسبت به موتورهای AC است. با توجه به رایج و پرکاربرد بودن موتورهای AC، درایوهای AC نیز در اکثر مکان ها استفاده می شوند.
 • درایو DC گشتاور راه اندازی بیشتری دارد. علت آن هم گشتاور راه اندازی بیشتر در موتور DC است.
 • درایو AC نویز پذیری زیادی دارد. در درایو DC به علت سادگی ساخت آن نویزپذیری کمتر است.
 • در محیط های مرطوب می توان درایو AC را برای الکتروموتور به کار برد. اما درایو DC به دلیل جرقه زنی در همه نوع محیطی قابل استفاده نیست.
 • تغییر سرعت و یا دور در درایو AC بهتر و مطلوب تر از درایو DC انجام می پذیرد.

بیشتر بخوانید: کاربرد درایو یا اینورتر در چاه آب

مزایای اینورتر

 • می توان به جای مدار چپ گرد یا راست گرد یا به جای مدار ستاره مثلث از اینورتر یا درایو استفاده کرد.

برای راه اندازی یک مدار ستاره مثلث به سه کنتاکتور، یک کنترل فاز و یک کنترل بار یا بی متال نیاز است. در یک مدار چپ گرد راست گرد نیز به دو کنتاکتور، یک کنترل فاز و یک کنترل بار یا بی متال نیاز است. اما در صورت استفاده از اینورتر یا درایو برای راه اندازی الکتروموتور به هیچکدام از تجهیزات اشاره شده در بالا دیگر نیاز نیست. تمام نیازمندی های راه اندازی و حفاظتی در اینورتر (درایو) پاسخ داده شده است.

 • قدرت یا گشتاور موتور با توسط درایو قابل کنترل است.
 • دور الکتروموتور قابل کنترل است.
 • عمر تجهیزات و دستگاه های صنعتی افزایش می یابد.
 • مصرف انرژی کاهش می یابد و در نتیجه آن هزینه کمتری برای انرژی پرداخت می شود.
 • ضربات ناشی از حرکت ناگهانی الکتروموتور که به اجزا مکانیکی دستگاه وارد و منجر به ایجاد تنش های زیاد می گردد حذف می شود.
 • در هنگام راه اندازی الکتروموتور با درایو جریان کمتری کشیده می شود.
 • اپراتور یا مهندس کنترل بسیار زیادی بر روی عملکرد دستگاه می یابد و حتی با داشتن اطلاعاتی نظیر زیاد شدن جریان می تواند از سوختن ناگهانی و خرابی موتور جلوگیری کند.

کاربرد درایو

تقریباً می توان مدعی شد که هر جایی که الکترو موتور کار می کند به درایو (اینورتر) نیاز است. در هر خط تولیدی وجود درایو ضرورت دارد تا بتوان از موتور الکتریکی استفاده مطلوب نمود. در کارخانجات با توجه به نیاز کنترل سرعت و گشتاور درایو (اینورتر) بسیار کاربردیست و دقت و سرعت تولید را بسیار بهبود می بخشد و از استهلاک و سوختن موتور جلوگیری می کند. نوار نقاله، پمپ آب، جرثقیل های سقفی، آسانسور، میکسر و … از کاربردهای درایو (اینورتر) می باشد. در حقیقت در تمامی واحدهای صنعتی که از اتوماسیون صنعتی بهره می برند از اینورتر استفاده شده است.

نحوه انتخاب اینورتر

یکی از سوالات مهم در خرید درایو چگونگی انتخاب آن است تا برای کاربرد مد نظر خود بهترین گزینه را خریداری کنیم و از نتایج آن بهره مند شویم. ذکر این نکته لازم است که حتی برخی از فروشندگان درایو یا اینورتر نیز در معرفی مدل مناسب به مشتری همه جوانب را در نظر نمی گیرند. بنابراین در ادامه مطلب پارامترهای مهم در انتخاب درایو آموزش داده می شود.

 • تعیین نوع کاربرد

مفهوم دقیق این معیار اینست که موتوری که برای آن قصد انتخاب درایو داریم در چه کاربردی مشغول به کار است؟ آیا این موتور در یک جرثقیل سقفی کار می کند؟ آیا نیروی محرک یک نوار نقاله را تامین می کند؟

با واضح شدن محل کار موتور می توان تعیین نمود که نوع بار چیست. بار در دودسته گشتاور ثابت و گشتاور متغیر قرار می گیرد. کاربردهایی نظیر جرثقیل از نوع بار گشتاور ثابت و کاربردهایی نظیر پمپ از نوع گشتاور متغیر هستند.

نوع بار در انتخاب درایو بدین دلیل مهم است که درایوهای گشتاور ثابت اضافه بار بیشتری تحمل می کنند.

 • اطلاعات درج شده در پلاک موتور

بر روی پلاک الکتروموتوری که قصد انتخاب درایو برای آن داریم اطلاعات بسیار مهمی نوشته شده است که راهگشای انتخاب درایو است و ما را از انتخاب اشتباه باز میدارد. البته باید توجه نمود که در نظر گرفتن اطلاعات پلاک موتور فقط یکی از معیارهای انتخاب اینورتر است. ولتاژ موتور، فرکانس، جریان نامی و … از اطلاعات مهم می باشند.

 • برق ورودی درایو

خرید و فروش اینورتردرایو (اینورتر) از لحاظ برق ورودی به سه دسته زیر تقسیم می شوند:

درایو تکفاز به سه فاز: در این درایو با اتصال برق تکفاز به درایو برق خروجی آن سه فاز است و می توان موتور سه فاز را با آن راه اندازی نمود.

درایو سه فاز به سه فاز: در این درایو برق ورودی و خروجی درایو هر دو سه فاز هستند.

درایو تکفاز به تکفاز: بسیار کم کاربرد هستند. به همین دلیل قیمت بالایی دارند.

 • تعداد و نوع ورودی و خروجی

به طور کلی ورودی و خروجی ها به دودسته دیجیتال و آنالوگ تقسیم می شوند. هر درایو تعدادی ورودی و تعدادی خروجی دارد. در انتخاب اینورتر بایستی دقت مود که نوع و تعداد ورودی وخروجی درایو جوابگوی نیاز ما باشد.

 • ارتفاع و دمای محل کار اینورتر

درایوها در بازه دمایی مشخصی کارمی کنند. به طور معمول اینورتر کیلووات پایین در بازه دمایی مشخص و معینی توانایی کار دارد. درایوهای با کیلووات بالاتر در بازه ی کوچکتری قابلیت کار دارند. همچنین درایو برای ارتفاع 1000 متر از سطح دریا ساخته شده است. در صورتیکه محل استفاده از درایو دارای دمای زیاد یا دمای خیلی کم باشد و یا ارتفاع زیادی داشته باشد بایستی در انتخاب درایو لحاظ گردد.

 • IP یا درجه حفاظت

برخی محیط ها پر از گرد و غبار و یا بسیار مرطوب هستند. اینکه درایو در یک محیط روباز یا سرپوشیده استفاده شود و اینکه مقدار رطوبت و گرد و غبار چقدر است در انتخاب درایو نقش بسزایی دارد.

 • مد کنترلی

در انتخاب درایو مقدار گشتاور مورد نیاز از موتور با توجه به دور بسیار مهم می باشد.

تفاوت مدل های مختلف درایو ها در چیست؟

درایو یا اینورتر در اکثر شرکت های تولید کننده تجهیزات اتوماسیون صنعتی تولید می شود. همه درایوها به طور کلی عملکرد مشابهی دارند و برای هدف کنترل بیشتر بر روی دور، ولتاژ و حفاظت و … تولید می شوند اما در تنظیم پارامترها و شیوه نمایش اطلاعات با یکدیگر متفاوت هستند. جهت خرید یا استعلام قیمت فروش انواع اینورتر یا درایو با گروه فرتاک تماس حاصل فرمایید.

منابع:

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید