خرید و فروش کابل تخت

در این مقاله چند معیار در مورد تفاوت و انتخاب کابل تخت و یا کابل گرد ارائه شده است که باید در نظر گرفته شود.

هنگام طراحی یک سیستم الکترونیکی، کابل ها اغلب آخرین قطعه مشخص شده توسط مهندسان هستند. اما شبکه سیم و کابل کشی هر سیستم از نظر دوام و توانایی حفظ یکپارچگی سیگنال ، بسیار مهم هستند. بنابراین انتظار می رود یک سیستم الکترونیکی، ایده آل ترین کابل کشی را داشته باشد.

کابل ها، “نجات دهنده” ماشین آلات مدرن هستند. در فناوری های امروز که به شدت خودکار و اتوماتیک هستند، مشکلات از قبل پیش بینی نشده ، چالش های بسیاری را برای مهندسان طراح ایجاد می کنند. آنها باید تصمیم بگیرند که کدام نوع کابل در بهترین حالت مناسب است؟ کابل تخت یا کابل گرد.

جهت خريد يا استعلام قيمت فروش انواع سیم و کابل تخت با دفتر فروش شرکت بازرگانی فرتاک تماس حاصل فرمایید:

کاربرد کابل تخت و کابل  گرد

بسته به بازار و کاربرد مورد نظر، کابل تخت و گرد هر یک در موارد خاص خود برتری دارند. کابلهای گرد مدتهاست که استاندارد صنعت بوده و در اکثر مصارف صنعتی و غیر صنعتی تا انرژیهای تجدیدپذیر مورد استفاده قرار می گیرند.

کابل تخت، گرچه در حال حاضر هم بکار میرود اما می تواند یک راه حل عالی برای تامین نیرو و داده ها برای ماشین آلات در بازارهای پزشکی، نیمه هادی و هواپیماهای غیرنظامی و غیره نیز باشد. کابلهای تخت یا فستون نیز در بازار جرثقیل سقفی برای شرکتهایی که نمی خواهند کابلها را دور قرقره بپیچند بسیار مورد توجه قرار می گیرند.

معیارهای عملکرد کابل تخت و کابل گرد

عملکرد الکتریکی

تداخل الکترومغناطیسی (EMI): این شامل هر دو منبع داخلی و خارجی است. محافظت داخلی EMI متفاوت است و بستگی زیادی به ساختار کابل دارد. کابل های تخت استاندارد (جفت نشده) عملکرد خوبی مانند کابل های داده ندارند.

قرار دادن یک محافظ کلی روی یک کابل تخت بسیار دشوار است، زیرا مواد محافظ تمایل به گرد شدن دارند. یک قالب مسطح را حفظ نخواهد کرد. این امر باعث می شود حفاظت از EMI خارجی کابل تخت بسیار دشوار باشد و به راحتی در دسترس نباشد، زیرا این تمایل محافظ طبیعی، محافظت بهتری را در برابر EMI خارجی برای کابل های گرد فراهم می کند.

Crosstalk: این اتصال کنترل نشده سیگنالها بین دو مدار انتقال است. مشابه محافظت EMI، استفاده از طول های مختلف جفت در داخل کابل تخت یا گرد باعث افزایش محافظت در برابر تداخل می شود.

استرس مکانیکی کابل تخت و کابل گرد

چهار نوع اصلی تنش مکانیکی که روی کابل ها قرار می گیرد عبارتند از: فلچ نورد، پیچش، تیک توک و خم.

کابل های گرد به دلیل توانایی طبیعی حرکت همزمان در چندین محور می توانند در برابر همه آنها مقاومت کنند. در کاربردهای خاص، کابل های گرد قادرند 30 میلیون چرخه انعطاف پذیری را قبل از نیاز به تعویض تحمل کنند. کابلهای تخت برای انعطاف پذیری غلتکی مناسب ترند، زیرا این حرکت در یک محور خطی است.

حرکاتی که به چندین محور مانند پیچش نیاز دارند می توانند باعث اتصال کابل تخت شوند یا فقط به یک نقطه خاص بپیچند. تحت بارهای پیچشی، کابل به طول مشخصی پیچ خورده و اسپویل می شود. بنابراین، هر جز باید در پیچ و تاب راست قرار گیرد و با یک نوار PTFE (تفلون) پیچیده جاسازی شود تا نیروهای اصطکاک هنگام پیچش به حداقل برسد.

جدول زیر انواع حرکت و نوع کابل و کاربرد را برای هر یک از انواع کابل تخت و کابل گرد خلاصه می کند.

تفاوت کابل تخت و کابل گرد

استرس  و فرسایش محیطی

کابل ها در معرض عوامل استرس زای محیطی هستند. که در صورت عدم استفاده از مواد مناسب در هنگام ساخت کابل، به مرور زمان تخریب می شود. برخی از این عوامل استرس زا فرسایشی شامل اشعه ماورا بنفش، روغن، تابش، سایش، دمای بالا یا پایین و اصطکاک است. دانستن این عوامل از قبل در انتخاب خصوصیات مواد (پلی آمید / پلی اتیلن کف دار و غیره) برای جداسازی رسانا و مواد ژاکت کابل (پلی اورتان) به شدت تاثیر می گذارد.

بیشتر PVC ها یا PTFE های مورد استفاده در کابل های گرد را می توان ایجاد کرد. تا ضمن حفظ انعطاف پذیری، در برابر بسیاری از این عوامل استرس زای محیط مقاومت کنند. کابل تخت که با سیلیکون اکسترود می شود، در برابر دماهای بالا مقاومت می کند.

با این حال، سیلیکون ماده نرم تری است و مقاومت در برابر سایش و اصطکاک زیادی ایجاد نمی کند. که می تواند هادی های داخلی را در معرض خرابی های احتمالی قرار دهد.

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Flexible_flat_cable

Rate this post

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *