وسایل مورد نیاز جهت ساخت لامپ UV

لامپ UV، لامپی می باشد که توانایی تولید و انتشار اشعه فرابنفش را دارد. ساخت لامپ UV ساده در منزل هزینه چندانی ندارد و می توان از نمونه ساده آن برای تست کردن اسکناس و سنگ های قیمتی استفاده نمود. البته ناگفته نماند که نمونه های دیگر از انواع لامپ UV که در کارخانه ها تولید می شوند دارای فناوری مخصوص به خود بوده و این آموزش صرفا جهت ساخت لامپ UV ساده و معمولی می باشد و نمی توان از آن به عنوان مثال در مسائل پزشکی یا ضدعفونی کردن هوا و محیط استفاده نمود. اگر شما هم به دنبال لامپ UV با هزینه کم و مخصوص به خود هستید حتما این مطلب را تا پایان مطالعه کنید.

جهت خريد يا استعلام قيمت فروش انواع لامپ UV با دفتر فروش شرکت بازرگانی فرتاک تماس حاصل فرمایید:

وسایل مورد نیاز جهت ساخت لامپ UV

وسایل مورد نیاز جهت ساخت لامپ UV

1- منبع نور 1 عدد

منبع نور جهت ساخت لامپ UV در منزل می تواند یک چراغ قوه LED معمولی باشد که اندازه بزرگ یا کوچک آن بستگی به شخص سازنده خواهد داشت همچنین می توان از چراغ قوه گوشی نیز استفاده نمود که این مورد پیشنهاد نمی شود به این خاطر که چراغ قوه گوشی همراه را بعدا نیاز خواهید داشت. ما در این آموزش ساخت لامپ UV از یک چراغ قوه LED کوچک استفاده کرده ایم.

2- سلفون یا طلق رنگی به تعداد 3 عدد

برای لامپ UV باید 3 عدد از سلفون یا طلق رنگی را با توجه به رنگ های انتخاب شده در تصویر یعنی 2 قطعه طلق با رنگ بنفش و 1 قطعه آبی رنگ تهیه کنید. سایز این طلق ها نیز باید به مقداری باشد که کاملا منبع نور مورد نظر شما را بپوشاند و زیاد کوچک یا بزرگ نباشد. اگر نمی خواهید هزینه زیادی را برای ساخت لامپ UV بپردازید می توانید از بسته بندی های آبنبات آبی و بنفش رنگ استفاده کنید.

3- چسب نواری یا کش لاستیکی 1 عدد

برای تهیه لامپ UV در منزل شما نیاز به مقداری چسب نواری یا یک عدد کش لاستیکی خواهید داشت. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر نمی خواهید به صورت دائم از این لامپ UV استفاده کنید نیازی به چسب نخواهد بود و کش لاستیکی جوابگو خواهد بود و می توان از آن به صورت موقت بهره گرفت.

آموزش ساخت لامپ UV

پس از تهیه تمامی موارد لازم جهت ساخت لامپ UV باید منبع نور خود را با قطعات طلق بپوشانید. این موضوع را به یاد داشته باشید که ترتیب استفاده از طلق ها زیاد مهم نخواهد بود. به عنوان مثال در این آموزش از ترتیب رنگ بنفش، بنفش و آبی استفاده شده است. بعد از این که 3 لایه طلق مورد نظر را بر روی هم قرار دادید به کمک چسب یا کش لاستیکی آن ها را بر روی منبع نور محکم کنید.

آموزش ساخت لامپ UV

در این مرحله از آموزش تهیه لامپ UV نیاز است تا لامپ تهیه شده آزمایش شود. ما در این آموزش از کمی فلورسئین استفاده کرده ایم. جالب است بدانید که فلورسئین به عنوان یک ساطع کننده نور فلورسنت شناخته می شود، یعنی این مواد در مقابل تابش نور فرابنفش از خود یک خاصیت درخشندگی منعکس می کنند. در مرحله آخر ساخت لامپ UV ما مقداری از ماده فلورسئین را بر روی سطحی قرار دادیم و به کمک لامپ UV ساخته شده آن را تست کردیم که نتیجه دلخواه حاصل شد.

شما نیز پس از ساخت لامپ UV مورد نظرتان در صورت عدم دسترسی به این گونه مواد می توانید از یک اسکناس یا یک سنگ قیمتی برای تست استفاده نمائید. از کاربرد لامپ UV ساخته شده در منزل می توان تست موارد ذکر شده رو عنوان نمود.

منابع:

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *