سلکتور سوئیچ ؛ کاربرد و مزایا

سلکتور سوئیچ یا کلید گردان، یک دستگاه الکترونیکی است. برخلاف کلید های عادی که فقط دو وضعیت ON/OFF دارند، سوئیچ سلکتوری دارای چندین حالت انتخابی می باشد. سلکتور سوئیچ ، جهت کنترل مدارهای الکترونیکی مختلف مانند مدار های صوتی، تصویری، تجهیزات شبکه و غیره استفاده می شود. این تجهیز به طور معمول در صنعت، مخابرات، سیستم ‌های صوتی، تصویری و ابزار دقیق استفاده می ‌شود.

سلکتور سوئیچ ؛ یک کلید چرخان چند حالته

سوئیچ سلکتوری می تواند با استفاده از روش های مختلف مکانیکی، الکترومغناطیسی یا الکترونیکی کار کند و در اندازه های مختلفی مانند دو، سه، چهار یا بیشترین تعداد ورودی ها و خروجی ها در دسترس می باشد. برخی از سلکتور سوئیچ ها قابلیت تنظیم میزان ولتاژ خروجی را نیز دارند.

از کلید سلکتوری به دلیل عدم نیاز به برق و اتصالات الکتریکی پیچیده، در برخی از موارد به جای سایر کلیدهای الکترونیکی استفاده می ‌شود. این دستگاه به عنوان یک ابزار تغییر چند ورودی و خروجی در دستگاه‌ های الکترونیکی و صنعتی به کار می ‌رود.

سوئیچ سلکتوری

کاربردها و مزایا

در سوئیچ سلکتوری تک حالته، فقط یک وضعیت را می ‌توان انتخاب کرد، در حالی که در کلیدهای گردان دو جالته، دو وضعیت مختلف را می‌ توان انتخاب کرد. همچنین، در سوئیچ سلکتوری چند حالته، بیش از دو وضعیت مختلف را می ‌توان انتخاب کرد. از اینرو با توجه به محل استفاده می توان سلکتور سوئیچ مورد نیاز را انتخاب نمود.

موارد استفاده کلید گردان

 • قطع و وصل وسایل و تجهیزات الکتریکی در مدار فرمان
 • قطع و وصل جریان الکتریکی
 • به منظور انتخاب یک ولتاژ در منبع ولتاژ پله ای

مزیت های کلید چرخان

از مهمترین مزایای این کلید های گردان، عدم نیاز به برق است. این به این معنی است که اگر نیاز به تغییر ورودی و خروجی دستگاه الکترونیکی باشد، با چرخاندن کلید چرخان، می ‌توان به راحتی و به صورت فوری ورودی و خروجی را تغییر داد. برخی دیگر از مزایای این دستگاه ها عبارت هستند از:

 کارایی بالا

این کلید گردان به سادگی می ‌تواند با تغییر چندین ورودی و خروجی، عملکرد سیستم را بهبود بخشد.

قابلیت کنترل و مدیریت: سوئیچ سلکتوری به عنوان یکی از اجزای کنترلی در سیستم‌ های مختلف، قابلیت کنترل و مدیریت بالایی را دارد.

قابلیت توسعه

این دستگاه ها به راحتی قابلیت توسعه دارند.

قابلیت سفارش ‌سازی

سوئیچ سلکتوری قابلیت سفارش ‌سازی دارد و به سادگی می ‌تواند با توجه به نیاز سیستم، تغییر کند.

قابلیت استفاده در محیط ‌های صنعتی

بسیاری از کلید های سلکتوری برای استفاده در محیط‌ های صنعتی با شرایط سخت طراحی شده ‌اند و در برابر ضربه، شوک، گرد و غبار و رطوبت مقاوم هستند.

هزینه کمتر

در برخی موارد، سلکتور سوئیچ به دلیل هزینه کمتر نسبت به دیگر تجهیزات، جایگزین مناسبی جهت تغییر منبع ورودی یا خروجی است.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با متال سوئیچ: متال سوئیچ

انواع مدل های سلکتور سوئیچ

انواع مختلف کلید گردان عبارت هستند از:

 • کلید سلکتوری یک طرفه
 • کلید سلکتوری دو طرفه
 • کلید سلکتوری چپگرد-راستگرد تک فاز
 • کلید سلکتوری چپگرد-راستگرد سه فاز
 • کلید سلکتوری ستاره-مثلث
 • کلید سلکتوری دالاندر
 • کلید سلکتوری ولت متر
 • کلید سلکتوری آمپر متر

سوئیچ گردان از نظر قیمتی ارزان است و استفاده از آن بسیار آسان می باشد. به همین دلیل، این کلید به عنوان یکی از پرکاربردترین کلید های تابلو برق ‌های صنعتی شناخته می ‌شوند.

از کاربرد های اصلی سوئیچ سلکتوری، انتخاب ولتاژ خروجی متفاوت در منابعی که ولتاژ پله ‌ای دارند، است. به عبارت دیگر، با استفاده از این کلید ، می ‌توان ولتاژ خروجی را از بین چندین گزینه موجود، انتخاب کرد.

منبع:

selector switch

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید