عکس شدن دور در پمپ و فن

عکس شدن دور در پمپ و فن بسیار رایج است و زیاد اتفاق می افتد. وظیفه پمپ اینست که آب را از پایین به ارتفاع بالاتر ببرد. اما وقتی پمپ شفت آزاد می شود جاذبه زمین باعث می شود دور شفت عکس شود. در فن نیز در حالت کار کردن فن مکش هوا صورت می گیرد و هوا در جهت مطلوب جریان می یابد. با قطع شدن برق و آزاد شدن شفت فن به علت ایجاد جریان سیال از فشار بیشتر به فشار کمتر دور شفت فن عکس می شود. دلیل عکس شدن دور الکتروموتور وجود اختلاف فشار است.

 

عکس شدن جهت دور پمپ چه آسیبی ایجاد می کند؟

با عکس شدن دور در راه اندازی دوباره و استارت مجدد فشار زیادی به موتور و پمپ وارد می شود.  نکته قابل توجه اینست که  زیاد بودن این گشتاور منجر به بریدن شفت نیز می شود. بریدن شفت یا رسیدن آسیب به اتصالات نظیر کوپلینگ باعث اختلال و وقفه در خط تولید می گردد. واضح است که وقفه ایجاد شده مشمول هزینه زیادی برای کارخانه می گردد.

عکس شدن دور در پمپ و فن

راه حل های جلوگیری از دور معکوس

برای رفع مشکل چندین راه کار وجود دارد:

  • استفاده از شیر یک طرفه مناسب
  • بک استاپ مکانیکی ( از یک طرف هرزگرد و در جهت دیگر قفل می باشد)
  • بهترین راه کار استفاده از اینورتر یا درایو است.

بیشتر بخوانید: اتوماسیون صنعتی چیست و ضرورت استفاده از آن

چرا بهترین راه استفاده از اینورتر یا درایو است؟

درایو یا اینورتر به عنوان یکی از تجهیزات مهم در اتوماسیون صنعتی در کنار قابلیت های زیاد خود در کنترل دور و ولتاژ و … و حفاظت موتور، به منظور رفع مشکل مذکور یعنی جلوگیری از عکس شدن دور موتور قابلیت هایی دارد. اینورتر با داشتن مد استاپ در لحظه استارت و مد بیس بلاک قادر است تا جلوی عکس شدن دور موتور را بگیرد.

در صورتیکه دور پمپ در جهت عکس باشد و موتور بخواهد استارت شود اینورتر می تواند در لحظه استارت ابتدا دور را صفر کند (استاپ در لحظه استارت) و بعد در جهت مطلوب ران کند.

منابع:

https://www.turbomachinerymag.com/danger-of-reverse-rotation-of-compressors

1/5 - (1 امتیاز)

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *