لامپ UVA به نوعی از لامپ های یووی گفته شده که امروزه از این لامپ به علت تابش اشعه فرابنفش در بسیاری از صنایع استفاده می شود. لامپ UV به نوعی از لامپ ها گفته می شود که این گونه لامپ ها به علت تکنولوژی ساخت فوق العاده ای که دارند می توانند اشعه فرابنفش را در بازه های گوناگونی تولید کرده و انتشار دهند به گونه ای که چشم انسان توانایی دیدن آن را داشته باشد. معمولا این لامپ ها در سه نوع لامپ UVA، لامپ UVC، لامپ UVB طراحی و ساخته می شوند که هرکدام از آن ها برای منظوری خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا درون سطح داخلی لامپ UVA از یک سری فیلتر های بنفش رنگ جهت محدود کردن نور استفاده می شود.

نحوه کار لامپ UVA  به این صورت بوده که در اثر اعمال الکتریسیته به این لامپ نور تولیدی توسط فیلتر های تعبیه شده بر روی آن مسدود می شود که در نتیجه آن باعث تولید یک نور بنفش رنگ خواهد شد. اشعه فرابنفش تولیدی توسط لامپ UVA در محدوده طول موج 315 الی 400 نانومتر خواهد بود. این گونه لامپ ها امروزه با نام چراغ سیاه یا لامپ سیاه نیز شناخته می شوند و دلیل نام گذاری آن به این علت می باشد که اشعه فرابنفش در حالت عادی قابل رویت با چشم نبوده اما به دلیل وجود فیلتر های موجود در این لامپ این اشعه به صورت بنفش رنگ قابل مشاهده خواهد بود.

لامپ UVA

کاربرد های لامپ UVA

در حال حاضر از لامپ UVA به علت منتشر نمودن نور فرابنفش در بسیاری از کسب و کار ها استفاده می گردد که همین کاربرد فراوان آن باعث استقبال خوب افراد از این لامپ شده است و همه روزه شمار زیادی از آن در کسب و کار های خود بهره می گیرند. برخی از کاربرد های این لامپ به صورت موارد زیر می باشند.

  • جرم شناسی و بازرسی

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از لامپ UVA در بخش جرم شناسی و بازرسی بوده که با کمک نور بنفش رنگ و خاصی که از این لامپ تابیده می شود کارشناسان و کارآگاهان می توانند به سادگی با استفاده از مواد فلورسنت نشانه هایی از اثرات جرم را شناسایی کنند. بهتر است بدانید که مواد فلورسنت به موادی گفته می شود که به هنگام قرار گرفتن در معرض تابش نور فرابنفش از خود یک خاصیت درخشندگی ایجاد می کنند.

  • تست انواع اسکناس

بسیاری از بانک ها از دستگاه های مخصوصی منتشر کننده نور فرابنفش جهت تست انواع اسکناس بهره می گیرند که استفاده از آن بسیار ساده بوده و تنها کافیست با قرار دادن یک اسکناس در زیر نور نشانه های لازم برای اصل بودن پول را مشاهده نمود. همچنین نمونه های دیگری از لامپ UVA به صورت چراغ قوه در بازار موجود هستند که با کمک رنگ بنفش تولیدی توسط آن ها می توان انواع اسکناس را تست نمود.

  • صنعت داروسازی

صنعت داروسازی یکی دیگر از موارد پرکاربرد استفاده از لامپ UVA بوده که به کمک نور تولیدی از این لامپ امکان تشخیص مواد شیمیایی گوناگون از یکدیگر وجود خواهد داشت.

  • تست سنگ های قیمتی

یکی دیگر از موارد پرکاربرد این لامپ بهره گیری در بخش تست سنگ های قیمتی بوده که در حال حاضر اکثر افرادی که در زمینه جواهرات و سنگ های قیمتی فعالیت می نمایند از این لامپ جهت تست سنگ های قیمتی از نظر اصل بودن یا نبودن استفاده می کنند.

منابع:

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *