لامپ UVB به عنوان گونه ای از لامپ های یووی UV شناخته می شود که با تکنولوژی به کار رفته در آن قادر خواهد بود تا نور یا اشعه فرابنفش را در محدوده خاصی منتشر نماید. نوری که به صورت مداوم از خورشید به زمین تابیده می شود دارای اشعه فرابنفش بوده اما به دلیل وجود لایه اوزون بخش زیادی از این اشعه توسط آن جذب شده و تنها حالت ضعیف شده آن به زمین می رسد. امروزه انسان توانسته با تکیه بر دانش و تکنولوژی توانسته این اشعه را به صورت مصنوعی اما با همان کاربرد به وسیله لامپ UVB شبیه سازی نماید.

جهت خريد يا استعلام قيمت فروش انواع لامپ UV با دفتر فروش شرکت بازرگانی فرتاک تماس حاصل فرمایید:

در حال حاضر لامپ یووی در سه کلاس متفاوت ساخته می شوند که هرکدام از آن ها می توانند اشعه فرابنفش را تحت یک طول موج خاص انتشار دهند که این سه شامل لامپ uva، لامپ uvb، لامپ uvc می باشند. در ساخت لامپ UVB از یک سری فیلتر ها درون سطح داخلی آن بهره گرفته می شود که این فیلتر ها وظیفه محدود کردن نور تولید شده توسط لامپ را بر عهده دارند. لامپ UVB توانایی تولید و انتشار اشعه فرابنفش را در محدوده طول موج 280 الی 315 نانومتر دارد که رنگ نور تولیدی به وسیله آن به صورت آبی کمی پررنگ خواهد بود. در حال حاضر از این لامپ برای موارد گوناگونی استفاده می شود که در ادامه به این موارد خواهیم پرداخت.

لامپ UVB چیست

کاربرد های لامپ UVB

امروزه از لامپ UVB به علت وجود ویژگی های خاص و منحصر به فرد در درمان بسیاری از بیماری های پوستی و موارد گوناگون دیگر استفاده می شود که این برخی از کاربرد های این لامپ به شرح زیر می باشند.

  • درمان بیماری زردی پوست نوزادان

یکی از موارد پرکاربرد لامپ UVB بهره گیری از این لامپ در درمان بیماری زردی پوست نوزادان است. بیماری زردی پوست به عنوان یکی از بیماری های شایع در نوزادان تازه متولد شده محسوب شده که این بیماری به کمک قرار دادن نوزاد در زیر نور لامپ یووی قابل درمان است. البته استفاده و انجام این روش باید کاملا با تشخیص و صلاح دید پزشک متخصص صورت گیرد.

  • درمان بیماری پوستی پسوریازیس

یکی دیگر از موارد پرکاربرد لامپ UVB بهره گیری از آن برای درمان بیماری پوستی پسوریازیس بوده که در حال حاضر توسط بسیاری از پزشکان برای بیماران استفاده می گردد.

لامپ UVB چیست

  • درمان بیماری پوستی آتوپیک درماتیت

بهره گیری از اشعه تابیده شده توسط لامپ UVB می تواند در درمان بیماری پوستی آتوپیک درماتیت بسیار موثر و کاربردی باشد که معمولا این بیماری به صورت لکه های پوستی در کودکان و افراد بزرگسال نمایان می شود.

  • درمان بیماری پوستی ویتیلیگو

از دیگر موارد پرکاربرد این لامپ می توان به درمان بیماری پوستی ویتیلیگو اشاره نمود که این بیماری به صورت لکه های سفید در پوست افراد نمایان می گردد. در حال حاضر پزشکان به کمک نور این لامپ یووی در چندین جلسه اقدام به درمان این بیماری پوستی می نمایند.

  • درمان بیماری پوستی مایکوزیس فونگوئیدس

یکی دیگر از بیماری های شایع پوستی میان افراد مایکوزیس فونگوئیدس بوده که این بیماری به کمک لامپ UVB قابل درمان و بهبود خواهد بود.

منابع:

3/5 - (1 امتیاز)

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *