لامپ UVC یکی از گونه های پرکاربرد لامپ UV بوده که از آن به علت فواید زیادی که دارد در صنایع گوناگون استفاده می شود. لامپ یووی به لامپی گفته می شود که توانایی تولید اشعه فرابنفش را دارد و می تواند آن را در بازه های متفاوتی انتشار دهد.

این گونه لامپ ها در انواع لامپ UVC، لامپ UVC، لامپ UVB تولید می شوند. UVC به عنوان یکی از رایج ترین فرکانس های الکترومغناطیسی تولید شده توسط خورشید می باشد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی، انسان توانسته است لامپی را تولید نماید که اشعه تولیدی توسط آن مشابه اشعه تولیدی خورشیدی می باشد.

جهت خريد يا استعلام قيمت فروش انواع لامپ UV با دفتر فروش شرکت بازرگانی فرتاک تماس حاصل فرمایید:

نام گذاری این لامپ براساس اشعه تولیدی توسط خورشید صورت گرفته که در حال حاضر با نام لامپ UVC شناخته می شود. نحوه کار لامپ UVC به صورت یک لامپ فلورسنت بوده که در ابتدا انرژی الکتریکی به لامپ اعمال شده و پس از گذشت مدت زمان اندکی گرمای ایجاد شده درون لامپ باعث گرم شدن گاز آرگون یا نئون درون لامپ خواهد شد. این عمل باعث بخار شدن جیوه درون لامپ UVC شده که در نتیجه آن بر اثر برخورد الکترون های آزاد به بخار جیوه باعث انتشار اشعه فرابنفش از آن می شود. در نهایت اشعه فرابنفش ایجاد شده برای چشم انسان قابل رویت بوده که معمولا رنگ نور منتشر شده از آن به رنگ آبی کم رنگ خواهد بود. این لامپ یووی می تواند اشعه فرابنفش را با طول موج نسبتا زیادی در محدوده 100 الی 280 نانومتری از خود منتشر نماید.

لامپ uvc

کاربرد های لامپ UVC

امروزه از لامپ UVC به علت ویژگی های خاصی که دارد در بخش های مختلفی از صنایع پزشکی و… استفاده می شود. به علت ایجاد اشعه فرابنفش توسط این لامپ در یک محدوده خاص استفاده از آن باعث تغییر در ساختار DNA ویروس و باکتری ها خواهد شد که در نتیجه این عمل باعث از بین رفتن و نابودی ویروس و باکتری های مخرب خواهد شد. برخی از کاربرد های این لامپ به شرح زیر می باشد:

ضدعفونی سطوح مختلف

یکی از موارد کاربردی این لامپ استفاده از آن برای ضدعفونی کردن سطوح مختلف بوده که معمولا این امر به وسیله تماس مستقیم اشعه فرابنفش لامپ با سطوح مختلف صورت می گیرد. ناگفته نماند که در هنگام ضدعفونی نمودن سطوح بهتر است تا از حضور افراد و تماس آن ها با نور فرابنفش جلوگیری شود زیرا تماس مستقیم با اشعه منتشر شده از لامپ UVC می تواند برای انسان خطرناک و زیان آور باشد.

ضدعفونی هوا

یکی دیگر از کاربرد های این لامپ به منظور ضدعفونی نمودن هوا می باشد. معمولا از این لامپ یووی جهت ضدعفونی کردن هوای اتاق های عمل استفاده می شود که به وسیله آن هوای آلوده به میکروب و ویروس پاکیزه خواهد شد.

ضدعفونی آب توسط لامپ UVC

به عنوان یکی دیگر از کاربرد های لامپ UVC می توان به ضدعفونی نمودن آب اشاره کرد. امروزه بسیاری از تصفیه خانه های صنعتی به منظور تصفیه نمودن آب های صنعتی از این گونه لامپ ها به تعداد بالا جهت از بین بردن میکروب ها و باکتری های درون آب بهره می گیرند. همچنین در برخی از استخر ها به جای استفاده از کلر برای ضدعفونی نمودن آب از این لامپ جهت این عمل استفاده به عمل می آورند. همچنین در برخی از کشور ها از لامپ UVC در جهت ضدعفونی نمودن آب آشامیدنی استفاده می شود.

منابع:

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *