محافظ ولتاژ

محافظ پای کنتور ؛ محافظ ولتاژ در مصارف تکفاز

با توجه به بالا بودن قیمت وسایل برقی ضروری است که از وسایل برقی داخل منزل و یا محل کار در مقابل نوسانات ولتاژ محافظت شود. در این مطلب دو تجهیزات محافظتی کنتاکتور و محافظ ولتاژ از نوع محافظ پای کنتور با یکدیگر مقایسه میشود.

مقایسه کنتاکتور و محافظ ولتاژ در مصارف تک فاز

کنتاکتور

کنتاکتور به منظوره قطع و وصل مدار الکتریکی در مدار فرمان به کار میرود. کنتاکتور یک تجهیز فرمان پذیر است و برای اهداف مختلف قطع و وصل می توان از آن استفاده کرد. بیشتر در مدار های ولتاژ بالا این تجهیز استفاده می شود.

محافظت با کنتاکتور

اگر رله با کنتاکتور مقایسه شود بین پلاتین این دو تجهیز آنچنان تفاوتی در مقابل جریان وجود ندارد. به عنوان نمونه یک کنتاکتور SP-09 را در نظر میگیریم. این کنتاکتور در بازه  200 تا 240 ولت برای یک موتور الکتریکی دو اسب بخار قابل استفاده است. با توجه به مقدار توان موتور و ولتاژ میتوان میزان جریان عبوری را به دست آورد. بدین صورت که اگر 1.5 kw را بر 220 ولت تقسیم شود میزان ظرفیت جریان بین ۶ تا ۷ آمپر به دست می آید. با توجه به دارا بودن راکتیو جریان سلفی مقدار 9 آمپر برای این کنتاکتور در نظر گرفته شده است. در این مثال این کنتاکتور دارای سه پلاتین است و در مجموع دارای ظرفیت جریانی ۲۷ آمپر می باشد. این ظرفیت جریانی پایین در مقابل قیمت بالای این کنتاکتور کاربر را به این نتیجه می رساند که بهتر است از تجهیزات محافظت ولتاژ استفاده کند.

علت گران بودن کنتاکتور دارا بودن این تجهیز به بوبین و توان قطع و وصل زیاد و سریع است. در صورتی که برای هدف محافظت در برابر نوسانات ولتاژ این قابلیت های کنتاکتور بی استفاده می ماند.

تاخیر زمانی

برای محافظت از وسایل برقی در برابر نوسانات ولتاژ بایستی حفاظت در کسری از ثانیه و در لحظه اتفاق بیفتد. اگر قطع به صورت مکانیکی صورت گیرد و اگر قرار باشد که ابتدا فرمان قطع به رله و بعد از رله به کنتاکتور صادر شود بی تردید تاخیر در قطع وجود خواهد داشت. ممکن است ولتاژ عبور کرده باشد و منجر به سوختن وسیله برقی ارزشمند شود.

محافظ پای کنتور

این محصول یکی از تجهیزات محافظتی و تنها هدف آن محافظت از وسایل برقی در مقابل نوسانات ولتاژ می باشد.

محافظ پای کنتور دو رله

 

محافظت با محافظ ولتاژ

محافظ پای کنتور مورد نظر در این مطلب دارای سه رله می باشد که هر کدام ظرفیتی جریانی 30 آمپر دارد. مجموع ظرفیت جریانی سلفی در محصول مورد نظر در عمل 90 آمپر است. البته این محصول با ظرفیت جریانی 63 آمپر به مشتریان ارائه می شود.

محافظ ولتاژ سه رله

اتصالات

واضح است که اتصالات قوی تر منجر به کاهش جریان کشی میشود. نحوه اتصال اجزا در این تجهیز جوش قلع می باشد.

اتصال رله به صورت دستی

محصول محافظ ولتاژ ارائه شده دارایی یک کلید است که چنانچه برای برد محافظ مشکلی پیش آمد بتوان با آن کلید رله ها را متصل نمود.

انواع تجهیز ارائه شده و گارانتی

  • محافظ ولتاژ تک رله با ظرفیت جریان 25 آمپر
  • محافظ ولتاژ دو رله با ظرفیت جریان 40 آمپر
  • محافظ ولتاژ سه رله با ظرفیت جریان 63 آمپر

محصول ارائه شده دارای ۳ سال گارانتی میباشد.

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Surge_protector

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید