مولتی فانکشن

مولتی فانکشن چیست؟

مولتی فانکشن که با نام هایی مانند مولتی فانکشن تستر هم شناخته می شود، یک ابزار کامل برای انجام ترکیبی از تست های الکتریکی اولیه و ضروری است. این دستگاه به کاربر اجازه می دهد طیف گسترده ای از تست ها را بدون نیاز به ابزار مختلف و تنها با یک قطعه به سرعت انجام دهد. در این مطلب با مولتی فانکشن آشنا می شویم.

مولتی فانکشن تستر

مولتی فانکشن به عنوان یک تستر چند منظوره، یکی از مهمترین ابزارها در صنعت محسوب می شود و دارای قابلیت هایی است که برای برنامه ها و سیستم های تست استاندارد ضروری است. این دستگاه همچنین می تواند مدارهای ولتاژ پایین را آزمایش کند و ایمنی مدارها را در کاربری های خانگی، تجاری و صنعتی بررسی می شود.

طراحی و ظاهر multi-function tester

دستگاه multi-function tester می تواند با توجه به اندازه و عملکرد خود طراحی متفاوتی داشته باشد. اما تقریبا بیشتر مدل ها به صورت جمع و جور و دستی طراحی می شوند. همچنین دارای صفحه نمایش LCD برای دسترسی به منوها و انتخاب آپشن ها هستند.

مولتی فانکشن در مدل های مختلف تولید و عرضه می شود که مدل های پایه فقط دارای قابلیت هایی مثل تست جریان های AC و DC، تست ولتاژ و پیوستگی الکتریکی هستند.

تست الکتریکی

نوع پیشرفته

مدل های رده بالا طیف گسترده ای از تست های الکتریکی استاندارد را ارائه می کنند و دارای عملکردهای اضافی مانند سنسور دما هستند. این مدل ها همچنین معمولا نمایشگرهای با کیفیت و بزرگی دارند.

مولتی فانکشن تستر پیشرفته دارای قابلیت هایی مانند اتصال وای فای است و به کاربر اجازه می دهد داده ها را از دستگاه به لپ تاپ یا گوشی هوشمند انتقال دهد و ذخیره کند. مدل های گران قیمت معمولا از مواردی مثل تست های مقاومت و اندازه گیری جریان نشتی پشتیبانی می کنند.

آشنایی با کاربردهای مولتی فانکشن

مولتی فانکشن تستر بسیاری از آزمایش های الکتریکی را پوشش می دهد و ابزار مفیدی برای مهندسان و پیمانکاران برق محسوب می شود که درگیر تست هستند. همچنین برق کارهایی که نیاز به انجام تست های مختلف الکتریکی دارند، می توانند از این ابزار استفاده کنند. در ادامه، به بعضی از کاربردهای اصلی این دستگاه اشاره می کنیم:

تست های پیوستگی یا مقاومت اهم کم

از این تست ها برای تشخیص هر نوع خرابی عایق در سیستم الکتریکی استفاده می شود. برای مثال خرابی در سیم ها و موتورها.

تست های امپدانس حلقه ارت

از این تست برای آزمایش توانایی های مدار الکتریکی در مواجهه با وسایل حفاظتی مثل فیوزها و کلیدهای مدار استفاده می شود.

تست مقاومت اتصال زمین

از این تست برای تایید مقاومت سیستم استفاده می شود. مقاومت پایین از افراد و تجهیزات محافظت می کند.

تست های RCD

مولتی فانکشن از تست RCD برای آزمایش کلیدهای حفاظت نشتی استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود در صورت وقوع حادثه الکتریکی، به سرعت عمل می کنند.

مولتی فانکشن تستر

تست جریان اتصال کوتاه

این تست الکتریکی، جریانی را اندازه گیری می کند که در صورت ایجاد خطای اتصال کوتاه بین هادی های برق ایجاد می شود.

یک مولتی فانکشن مناسب

این تستر می تواند قابلیت های دیگر ابزار تست را در یک دستگاه قابل حمل ارائه کند. از این وسیله می توان در محیط های خانگی، تجاری و صنعتی استفاده کرد. در زیر قابلیت های یک مولتی فانکشن مناسب ارائه شده است:

  • قابلیت انتقال پارامتر در بستر مدباس
  • قابلیت نصب بر درب تابلوبرق
  • دقت بالای اندازه گیری
  • قابلیت برنامه ریزی با صفجه کلید
  • ذخیره کردن پارامترها

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Multifunction_tester

Rate this post

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید