پوش باتن و کاربرد آن

پوش باتن، یک ابزار سوئیچی ساده اما کاربردی می باشد که جهت کنترل فرآیند های صنعتی و دستگاه‌ های مختلف به کار می ‌رود. عملکرد آن به این صورت است که با اعمال نیروی خارجی مکانیکی، که معمولاً از طرف کاربر است، تغییراتی را در جریان الکتریکی ایجاد می ‌کند. در این مطلب با پوش باتن که زیر مجموعه متال سوئیچ قرار دارد آشنا می شویم.

پوش باتن

پوش باتن ‌ها جهت کنترل انواع فرآیند ها مورد استفاده واقع می شوند. برای مثال، می ‌توانند برای راه ‌اندازی، توقف و قطع و وصل مدار های فرمان استفاده شوند. جنس بدنه این محصولات معمولاً از پلاستیک سخت و فشرده یا فلز ساخته می ‌شود. سطح روی آن صاف و صیقلی است تا در هنگام استفاده، به انگشتان کاربر آسیبی وارد نشود. سرپوش این محصولات، معمولاً دارای شکل دایره ‌ای یا مربعی است.

شستی، یکی از رایج ترین و متداول ترین نام این محصولات است که عملکرد ساده و کاربردی آن ها را به خوبی نشان می ‌دهد. این قطعات به عنوان ابزار سوئیچی در کنترل ماشین ‌آلات صنعتی و دیگر فرآیند های صنعتی استفاده می‌ شوند. از این محصولات کاربردی در تابلو برق‌ صنعتی، به شدت استفاده می کنند و با دریافت نیروی مکانیکی خارجی، که به طور معمول، از سمت کاربر ایجاد می ‌شود، تغییراتی در جریان الکتریکی ایجاد می‌ کنند.

بیشتر بخوانید:

آشنایی با متال سوئیچ: متال سوئیچ

این ابزار های سوئیچی برای هدف‌ های مختلفی ساخته می ‌شوند، از جمله راه ‌اندازی، توقف و قطع، ایجاد تغییر در نحوه کار و غیره در مدار های فرمان. جهت کار با این محصولات، می ‌توان از طریق فشار دادن، ضربه، مشت و غیره استفاده کرد، که نوع سرپوش آن ها، وابسته با نحوه عملکردشان می باشد.

پوش باتن چراغ دار

کاربرد های مختلف پوش باتن

پوش باتن ‌ها به دلیل سادگی و کاربردی که دارند، در بسیاری از صنایع استفاده می ‌شوند. برخی از کاربرد های این محصولات عبارتند از:

صنعت الکترونیک: این شستی ها در صنعت الکترونیک به عنوان کلید های فشاری جهت کنترل مدارات و دستگاه ‌های الکترونیکی مورد استفاده قرار می ‌گیرند.

صنعت خودروسازی: در صنعت خودروسازی از این محصولات، جهت کنترل دستگاه ‌های داخلی مانند رادیو، سیستم صوتی و کولر استفاده می کنند.

صنعت پزشکی: در صنعت پزشکی، از این محصولات جهت کنترل دستگاه‌ های پزشکی از جمله دستگاه‌ های اکسیژن و دستگاه‌ های مربوط به قلب، استفاده می کنند.

صنعت هوافضا: در صنعت هوافضا جهت کنترل دستگاه ‌هایی مانند سیستم‌ های جداسازی و روشنایی از این شستی ها استفاده می شود.

صنعت نظامی: از انواع مختلف این محصولات در صنعت نظامی جهت کنترل دستگاه‌ های مختلف مانند سیستم ‌های رادار و دوربین ‌های مخفی استفاده می شود.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم نکات مهم در رابطه با پوش باتن ها، کاربرد و مزایای آن ها را شرح دهیم، جهت آشنایی بیشتر با این محصولات، در ادامه انواع مختلف این شستی ها را نام می بریم.

برخی از پرکاربردترین انواع مختلف این محصولات کاربردی عبارت هستند از:

  • عادی.
  • پوش باتن با عملکرد چندگانه.
  • قارچی.

همچنین این شستی های کاربردی از نظر نوع دارای شامل دو گروه زیر می شوند.

  • پوش باتن های فشاری.
  • پوش باتن های صفر و یک

منبع:

https://en.wikipedia.org/wiki/Push-button

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید